Üniversite ve E devlet Onaylı Sertifikanın geçerliliği hakkında temel bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

HİJYEN EĞİTİMİ

HİJYEN EĞİTİMİ

İnsan Sağlığına zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümüne hijyen denmektedir. Hijyen Eğitimi Konusunda Öğrenmeniz gereken çok bilgi vardır

Anne, baba yeni doğan bir çocuğa hijyen eğitimini ilk uygulanır. O yüzden her birey yeni nesil daha temiz bir toplumda yaşaması için mutlaka yetiştirilmelidir.

Okulda ise öğretmenler tarafından çoğu zaman bizzat yapılarak öğretilen temizlik uygulamalarının, çocukluktan sonra bireyin kendisi tarafından yapılması ile Sağlıklı nesiller oluşmasının da temelini oluşturmaktadır.

Başta kişinin kendi sağlığı olmak üzere, başkalarının da sağlığının da korumanın en önemli aracı temizliktir ve bu yüzden de temiz toplum için harekete geçmeliyiz.

Halk Sağlığını önemseyen devlet kurumları, Gıda üretim ve perakende iş yerlerinde İnsani tüketim ve insan sağlığını tehlikeye atacak üretim yapılmaması için bir dizi resmi gazetede yayınlayarak insan sağlığına önem verildiğini resmi makamlarca kanunlaştırılmıştır.

Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Hijyen belgesi İle ilgili Yönetmeliği ;

Aşağıda da belirtildiği gibi, E-Devlet Onaylı Hijyen Belgesi alması gereken iş yerleri resmi gazete yönetmeliğinde belirtilmiştir.

a) Gıda üretim ve perakende iş yerleri.

b) İnsani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan iş yerleri.

c) Kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve pirsing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları ve benzeri yerler.

ç) Otel, motel, pansiyon ve misafirhane gibi yerler.

d) Komisyon tarafından hijyen eğitimi verilmesi uygun görülen diğer iş kolları.

Bu kurs kimler için uygun:

  • Herkes öğrenmeli ve uygulamalıdır
  • Dna Akademi ile tanışmamış olan herkes öğrenebilir
  • Öğrenmek için ve yeni bir iş potansiyeli yaratmak için kendine
  • Hijyen Eğitimi detaylarını Öğrenecekler