Temel İlk Yardım Sertifika Eğitimi

Temel İlk Yardım Sertifika Eğitimi

Temel İlk Yardım Sertifika Eğitimi

İLK YARDIM SERTİFİKASI NE İŞE YARAR?

İlk Yardım Yönetmeliği'ne göre 18 yaşını doldurmuş, en az ilkokul mezunu herkes ilk yardım eğitimi alabilmektedir. Eğitimin sonunda yapılan sınavda başarılı olan kişilere ilk yardım sertifikası ve ilk yardımcı kimlik kartı verilmektedir.

İlk yardım sertifikası sahibi iseniz;

İşyerinizde, evde, trafikte, doğada, deprem, sel felaketi vb acil durumlarda, ilk yardım gerektirecek durumlara ilk müdahaleyi yapabilirsiniz.

Kaza sonucu meydana gelen yaralanmalarda bilgisiz ve yetkisiz kişilerin yaptığı bilinçsiz ve yanlış müdahaleler sonucu yaralının hayati önem taşıyan omurilik, boyun, kafatası gibi organ ve uzuvları telafisi olmayacak şekilde hasara uğrayabilir. Bu gibi durumlarda yaralının kendisi veya yakınları, yanlış müdahalede bulunan kişilere maddi-manevi tazminat davası açabilir.

İlk yardım eğitimi ve ilk yardım sertifikası yok ise karsılaştığımız kazalarda yaptığımız müdahaleler, yaralan kişinin durumunun daha da kötüye gitmesine neden olabilir. Yasal açıdan ise kasten insan yaralama vb. cezai müeyyidelerle karşılaşabiliriz.

En başta ailemizde ve çevremizde karsılaştığımız kazalara doğru ve yerinde müdahale yapabilmek için ilk yardım sertifikası sahibi olmalıyız.

İlk Yardım Yönetmeliği'ne göre; işyerlerinde mevzuat gereği belirli sayıda ilk yardım sertifikasına sahip personel istihdam edilmesi zorunluğu bulunmaktadır. İlk yardım sertifikasına sahip isek çalıştığımız işyerinde iş güvenliği gereği bulundurulması zorunlu ilk yardımcı sayısının tamamlanmasında işverene destek olmuş olursunuz. İş başvurularında özgeçmişlerin değerlendirilmesinde sertifika sahibi adaylar, işe alım kriterleri arasında tercih sebebi olmaya başlamıştır. İşverenler ilk yardım sertifikası sahibi kişileri çalıştırdıklarında, eğitim giderleri ve eğitime ayrılan zamanlardan tasarruf etmiş olurlar.

Ambulans şoförlüğü, anaokulu öğretmeni, ilkokul öğretmeni ve spor antrenörlüğü gibi bazı meslek dallarında yaptıkları iş gereği, iş güvenliği mevzuatına bağlı kalmaksızın çalışanların ilk yardım sertifikasına sahip olmaları zorunlu hale gelmiştir.

Sağlık Bakanlığı, ilk yardım eğitimlerinin önemi ile alakalı tanıtımlar yapmakta ve medya vb. yollardan toplumun bilinçlenmesi için çaba göstermektedir.